DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
1 Eğitim sisteminde gerçekleşen ve eğitim kalitesinin artırılmasını amaçlayan yasa (kamuoyunda 4+4+4 olarak biliniyor.) gereğince artık 6 yaşındaki çocuklar ilkokula gidecek buna baplı olarak 5. sınıfa geçen öğrencilerde ortaokula başlayacak. Bu demek oluyor ki bu yıl "A" okulunda 4. sınıfı bitirip 5. sınıfa geçen öğrencinin yeni bir okula kayıt yaptırması ve ortaokulu okuyarak devam etmesi gerekiyor.

2Devlet olayı çözmek için çeşitli çalışmalar yapıyor ve otomatik yerleştirmede bunlardan bir tanesi. Bildiğiniz gibi ulusal adres veritabanında herkesin adresi kayıtlı bulunuyor. Devlette kişileri bu adreslere bakarak en yakıldaki okula kayıt yaptırıyor ve otomatik yerleştiriyor.

3Elbette bunun için hangi okulun ilkokul, hangisinin orta, hangisinin lise olduğunun belirlenmesi gerekiyordu. İl milli eğitim müdürlükleri bu çalışmalarını tamamladı ve artık kayıtlar e okul üzerinden yapılmaya başlandı.

4Veliler e-okula öğrencinin bilgileri ile giriş yapacak ve hangi okula yerleştirildiğini görecek.

5Bir yetkilinin ağzından kayıtlar: “Bu yıl 4. sınıftaki öğrencinin kaydı 5. sınıfa e-okul üzerinden yapılacak. Aile eğer çocuğunu imam hatip ortaokuluna göndermek istiyorsa o okula gidecek. Öğrencinin kaydı bu okula geçecek. Lisede ise 8. sınıftan mezun olanlar sanal okula kayıt edilecek. Sonra fen ve Anadolu lisesi gibi sınavla öğrenci alan okulları kazananların kayıtları buradan düşülecek. Aileler imam hatip ya da meslek lisesi istiyorlarsa onlar da kayıtlarını bu okullara yaptıracaklar. Geri kalan öğrenciler de genel lise öğrencisi olacak.

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"