DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
Merhabalar, bir önceki yazımda 10 adet eklentiyi anlatacağımı belirtmiştim. Bunun için ikinci tanıtacağım eklenti olan "Blogger sayfa numaralandırma" yazımı faaliyete geçirdim. Çoğu blogger sitesinde gördüğünüz ancak yapamayabileceğiniz bir eklenti. Aslında zor değilde çok hata alınabiliyor. Page Navigation diye ingilizcede geçen bu eklenti sanırım en popüler eklentilerden birisi.

İkinci sayfaya tıkladığınızda 3 yada 4. sayfaya geçebiliyor. Bu bizim elimizde olan birşey değil. Ancak sayfa numaralandırma eklentisi sitemize görsellik katıyor. Bu yüzden tavsiye ediyoruz. İşte eksikleri, fazlaları.

  • Sayfanıza çok hoş görsellik.
  • Kullanıcılar için kullanışlılık.
  • İstediği sayfaya kolayca ulaşma
  • Biraz farklılık.
  • Görsellik yok, basit görünüm.
  • Her yeni sayfa için "ileri" tuşu zorluğu
  • Kullanıcının rahatça gezinememesi.
  • Herkes gibi, sade ve klasik.

Yukarıda solda gördüğünüz artı, sağda gördüğünüz ise eksi yönleri. Sizin için uygun olanı seçip devam yada terk ediniz. Neyse bu şartlar doğrultusunda sanıyorum devam ediyoruz :)
Eklenti gerçekten blogger sitesinde olmazsa olmazlardan sayılabilir. Eğer CSS ile görselliği artırılırsa çok kaliteli görünümler çıkarılabilir. Bunu bloggerda çok iyi yapanlar var. Sadece blogger değil göz zevkli çok yüksek olanlar var. Renklerin uyumunu çok iyi yapanlar. Ben sizin için biraz görselliğini düzenledim ama siz bana bakmayın aşağıda anlatacağım yerlerde yapacağınız değişiklikler ile istediğiniz görselliği verebilirsiniz.

Bu eklentiyi daha önce sitede tanıtmıştım. "Blogger sayfa numaralandırma" adlı sayfada bulabilirsiniz. Ancak ben çoğu kişinin yapamaması ve yenilik olsun diye tekrar anlatacağım.

Öncelikle sayfamıza CSS kodlarını ekleyelim. Bunun için ]]></b:skin> kodunu bulup hemen üstüne ekleyeceğimi sanırım artık hepiniz biliyorsunuz. Evet bu kodun hemen üstüne şu kodları ekleyin.

.showpageArea a {text-decoration:underline;}.showpageNum a {text-decoration:none;border: 1px solid #ccc;margin:0 3px;padding:3px;}.showpageNum a:hover {border: 1px solid #ccc;background-color:#ccc;}.showpagePoint {color:#333;text-decoration:none;border: 1px solid #ccc;background: #ccc;margin:0 3px;padding:3px;}.showpageOf {text-decoration:none;padding:3px;margin: 0 3px 0 0;}.showpage a {text-decoration:none;border: 1px solid #ccc;padding:3px;}.showpage a:hover {text-decoration:none;}.showpageNum a:link,.showpage a:link {text-decoration:none;color:#333;}

Bu kodlar DavutErarslan'daki görünüme ait olan kodlar. Yani görünümünüz benim sitemdeki gibi olacak. Beğenmediğiniz noktaları kendiniz değiştirirsiniz. Bizim siteye gri yakıştığı için GRİ olarak bıraktık. Bundan sonrası size kalmış. Siz ister değiştirin, ister değiştirmeyin. Ancak size önerim. Bırakın böyle kalsın en azından renkler uyumlu.

Neyse efendiler, bu kodlar sitenize ekledikten sonra yapmanız gereken son olay aşağıdaki script kodlarını sitenize eklemek. Eğer bu kdolar neden böyle diye düşünürseniz bu blogger HTML düzenle bölümüyle alakalı bir olay. Bazen script kodlarındaki bazı karakterleri kabul etmiyor. Haliyle böyle eklemek gerekiyor.

Blogger temanızı Türkçe kullanıyorsanız temanızda "Blog Kayıtları" ingilizce olarak kullanıyorsanız "Blog Posts" diye aratın karşınıza şöyle bir kod yığını gelecek. (Widget şablonunu genişletmeyin.)

 <b:section class='main1' id='main1' showaddelement='no'><b:widget id='Blog2' locked='true' title='Blog Kayıtları' type='Blog'/></b:section>

Bu kodun hemen altına şuradaki kodları ekleyin. Temanıza bakın eğer olmuşsa şimdi sıra geldi düzenlemeye.

Arkadaşlar nereyi düzenlemek istiyorsanız yorumlara yazın. Ben hepsini cevaplayacağım. Bu sayfanın yorum alması için yaptığım uygulama oldu. Sıradaki uygulama "Blogger yazınız kaç defa okundu eklentisi" olacaktır. Kolay gelsin.
Adsız dedi ki...

Teşekkürler. Sorunsuz çalıştı

Sound_MasTeR dedi ki...

çok güzel oldu saol

Ali Aga dedi ki...

kardeş sorun var

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"