DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
Merhaba,Bir komik yazı ile birlikteyiz ama bu gerrçek ve çoğumuzun başına gelmiş bir olay ! Hepimizin olduğu gibi benimde bir soyadım var : Erarslan (Allah'tan benim ki normall )..Belki sizinde çoğu insan gibi ilginç bir soyisminiz vardır..Ama bu bize taa 21 Haziran 1934 tarihinde verildi..Acaba bunu karşısındakini sevmediği için mi yoksa ona bir oyun etmek için mi vermişler anlamak elde değil ! Peki Bu soyadı kanunu neymiş Wikipedi'adan dinleyelim bakalım..

Atatürk'ün devrimlerinden olan Soyadı Kanunu sonucunda, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı almıştır.

Cumhuriyet öncesi Türk toplumunda ailelerin dinî, sosyal, ailevî ve asalet kaynaklı lakaplar taşımaları, gerek insanlar arasında ayırıma yol açmakta, gerekse toplumsal ilişkilerde (nüfus işlemleri, askerlik vb.) karışıklıklara neden olmaktaydı. Bu durum, cumhuriyetin millî sınırlar içinde tüm insanları eşit kabul etme mantığıyla bağdaşmıyordu. Dolayısıyla hızla modernleşen Türk toplumunda böyle bir bölünmüşlüğe yer verilmemeliydi. Bu gaye ile 21 Haziran 1934'te “Soyadı Kanunu” kabul edilmiştir. Bu kanuna göre, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı alacaktır. Alınan bu soyadları Türkçe olacak, yabancı milletlere ait adlar kullanılmayacak, soyadlarının ahlaka aykırı ve komik olmamasına özen gösterilecektir. Ayrıcalık belirten ünvanların kaldırılması ile birlikte halk arasında eşitlik sağlanması Atatürk ilkelerinde "Halkçılık" ile ilgilidir.

24 Kasım 1934 tarihinde kabul edilen bir kanunla da Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı verilmiştir.

Yine bu tarihte 'ağa', 'hacı', 'hafız', 'molla', 'hoca', 'efendi', 'bey', 'beyefendi', 'hanım', 'hanımefendi', 'paşa', 'hazret' gibi unvan ve lakapların soyadı olarak alınması yasaklanmıştır. Soyadı kanununun kabul edilmesi ile toplum hayatında yeni bir düzen ve disiplin sağlanırken, aile ve fertlerin de tam olarak tanınması mümkün olmuştur.


Peki Hani bu komik soyisimler !

Benim vereceğim resimde bu Soyismleri ile ilgili haberleri ve komik soyadlarını bulabilrsiniz..Bu soyisimleri kullananlarla bide dalgageçiliyoki orası ayrı bi konu ! Acaba benim soyisimim öle olsaydı ne yapardım hiç bilmiyorum..Ama o kadarda büyütmemek ggerek ya kendi soyisminle barışık olacaksın yada tek çare Soyismi'ni Değiştireceksin..Bu soyismi nasıl değiştirilir diye sormayın buraya tıklayın ve nasıl değiştirileceğini öğrenin..Allah Bu isimleri kullananlara kolaylık versin! Lütfen dalga geçmeyelim..

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"