DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
Merhabalar..Bu yazıyı uzun süredir yazmak istiyordum fakat bu güne kısmetmiş..Bildiğiniz üzere Karbonizma'nın yapmış olduğu Mavi Bülten Çalışması ile ister online isterde bilgisayara indirip okuyabileceğiniz bir dergi..Her ay bir sayısı çıkan Mavi Bülten'in 1,2,3,4. sayısından sonra bu ayda 5. sayısı çıktı..
Peki Mavi Bülten'in Amacı Nedir ?

Teknomobi.net
'in Ahmet Burak Bal'a mavi bülteni kısaca anlatmasını istemiş ve Ahmet Burak Bal'da bunu çok güzel bir şekilde anlatmış..İşte Karbonizma.net'in Sahibi Ahmet Burak Bal'ın ağzından mavi bülten neymiş öğrenelim!

Ülkemizde satılan gazete, dergi, kitap sayısı dünya ortalamasının çok altında. Satın alınan pek çok yazılı yayım da ya okunmuyor ya da yayımların içeriği okunacak türden olmuyor. Tüm bunlara birde yayımların pahalı fiyatları eklenince özellikle okumak isteyen insanlar için cazip hale gelen e-yayıncılık değere biniyor ve gazeteler, dergiler, kitaplar bir bir internetteki yerini almaya başlıyor.

Pek çok dergi normal yayımı bırakıp internet üzerinden yayım yapmaya başlıyor, gazeteler, kitaplar hakeza öyle. İnternet yayıncılığının okur açısından şöyle bir avantajı da var: Ücretsiz olması. Yayımcı açısından da pek çok avantaj mevcut. Bunlardan biri daha çok kişiye dağıtım şirketlerine para ödemeden ulaşmak. Hem de anlık olarak.

Tüm bu cazibe noktalarını göz önüne alarak internet yayımcılığı üzerine kurulan Karbon Medya, pek çok blog yayımının ardından Türkiye’de eşine az rastlanır bir projeyi daha hayata geçiriyor. Aylık olmasa da hazır olduğunda yayımda olan bir dergi yayımlıyor. Tabi ki internet üzerinden. Mavi Bülten isimli bu derginin belli bir konu alanı da yok. Rüzgar nereden esiyor ona bakıyor. Genel olarak blog küre ile ilgilenen Mavi Bülten her geçen gün içeriği ve tasarımı ile gelişmeye devam ediyor. 3 sayıyı geride bırakan Mavi Bülten’in Genel Yayım Yönetmeni aynı zamanda Karbon Medya Müdürü olan Ahmet Burak Bal. Yazı İşlerine ise Muhammed Fatih Yalın bakıyor. Derginin tasarımcısı yine Bal Ailesinden: İbrahim Bedirhan Bal.

Mavi Bülten’e yazılan yazılar çoğunluk ile Ahmet Burak Bal’ın kaleminden çıkıyor, fakat farklı bloglardan izin ile alınan yazı, makale, fotoğraf gibi içerikler de Mavi Bülten’de yer alabiliyor. Bunun yanında Mavi Bülten yine izin alarak Sızıntı Dergisinden her sayısında bir makale yayımlıyor.

Mavi Bülten, herkese açık bir mecra. Karbonizmablog@gmail.com adresine gönderilen yazılar bir süzgeçten geçirilerek yayımlanabiliyor.

Dergi, PDF olarak okuyucularına sunuluyor. İsteyenler indirmeden Issuu isimli servis sayesinde çevrimiçi olarak Flash formatında dergiyi okuyabiliyorlar. Her sayısında sayfa sayısını arttıran dergi 4. sayısında 30 sayfalık bir yayım yapmaya hazırlanıyor. Her sayısını ortalama 1000 kişinin okuduğu Mavi Bülten, yakında kendine özel bir web sitesinde yayımına devam edecek, Mavi Bülten’i okumak isteyen kişiler derginin tüm sayılarını www.karbonizma.net adresinde bulabiliyorlar.

Ben bu e-dergi çalışmasına yürekten destek veriyorum..Ve bu güzel çalışma için Ahmet Burak Bal'a çok teşekkür ediyorum..Eğer sizde Mavi Bülten Çalışmlarını okumak isterseniz bu adresleri ziyaret edebilirsiniz..

Mavi Bülten 1. Sayı - Resmi Sitesi -

Mavi Bülten 2. Sayı - Resmi Adresi -

Mavi Bülten 3. Sayı - Resmi Sitesi -

Mavi Bülten 4. Sayı - Resmi Sitesi -

Mavi Bülten 5. SAYI - Resmi Sitesi -

Not: Dergileri Online Olarak Buraya Komuştum Fakat Yayıncılılara haksızlık olur diye sadec linkleri verdim..
TeknoMobi dedi ki...

Mavi Bülten gittikçe gelişen bir e-dergi... Online gösterim yerine linkleri vermen çok yerinde bir tutum olmuş. :)

Serhat dedi ki...

Gerçekten okuduğum, bir sonraki ne zaman çıkacak diye dikkatle takip ettiğim bir e-dergi, tavsiyemdir..

Davut Erarslan dedi ki...

Evet gerçektende bu dergi tasarım ve içerik olarak gittikçe gelişiyor..Bunu takip etmek ve destek çıkmak lazım..

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"