DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
Obama için söylenen bazı sözler danışmanları tarafından önerilmiyor.

Ben Böle Konular için konuşmayı sevmiyorum Onun için yorumu sizlere bırakıyorum

İşte Obama'nın danışmanlarının önermediği 10 kelime ve buna gösterdikleri gerekçeler:

1 - Medeniyetler çatışması: “Medeniyetler çatışması yoktur. Medeniyet yanlısı olan ve olmayanların çatışması vardır.”

2 - Seküler: “Müslümanlar bu kelimenin anlamını bilmekle beraber yine de kulakları onu 'Tanrısız' olarak işitir. Çoğunluğun Müslüman olan ülkeler 'Tanrıya yer verilmeyen' toplum hayali kurmazlar. Bunun yerine 'çoğulcu' kelimesini kullanmak yerinde olacaktır.”

3 - Asimilasyon: Bu kelime Kuzey Amerika ve Avrupa'daki Müslümaların çoğunluk, yani Hristiyanlar gibi olmaları gerektiği fikrini öngörüyor. Entegrasyon, tüm dini ve siyasi görüşten insanların bir arada yaşayabileceğini öngören bir terim olarak daha tercih edilir”

4 - Reformasyon: “Müslümanlar arasında çeşitli konularda değişim isteyenler mevcut. Ama Hristiyan tarihinin, Martin Luther King'in takip edilmesinin önerilmesi bir hakaret olacaktır.”

5 - Cihatçı: “İslamda Cihad herşeyden önce bir 'iç mücadeledir'. Kişinin kendi benliğini disiplin etmesini, Allah'a yaklaşmasını öngören bir anlayıştır. Sıcak savaş onun en son anlamıdır. Ve gerekli olduğu zaman savaşılır. 'Cihatçılarla savaşıyoruz' dediğimizde bütün inanan Müslümanları hedef almış oluyoruz.”

6 - Ilımlı: “Bir Hristiyan olarak biri bana 'ılımlı' derse çok gücenirim. Çünkü bana aynı zamansa komşunla iyi geçin diyen mutlak inançlarım var. Aynı şekilde Müslümanların da değişmeyecek kuralları var. Bir sistem tüm inançaları olduğu gibi kucaklayabilmelidir.”

7 - Dinlerarası: “Bu terim, sulandırılmış, net olmayan fikirleri akla getiriyor. Onun yerine tercih edilebilecek söz, 'multifaith' yani 'çoklu din' benzeri bir ifadedir.”

8 - Özgürlük: “Amerika'nın her defasında telaffuz ettiği özgürlük terimi Müslüman dünyasında olumsuz bir tabloyu çağrıştırabiliyor. Bu kelime kullanılırken 'Özgürleştirmek ve özgürleşmek' arasındaki fark bilinmeli ve buna göre bilinçli bir şekilde kullanılalıdır.”

9 - Dini özgürlük: “Ne yazık ki Müslümanlar bu terimi, Amerika'nın sadece Hristiyanların ülke dışında karşılaştıkları zorlukları tanımlamak için kullandığını düşünmekteler.”

10 - Tolerans: “Tolerans yeterli değildir. Birinin varlığına, karakterine müsaade etmek kültürler ve inançlar arasında güveni inşaa etmez. Aynı zamanda farklılıklarımıza karşı da saygılı olmak zorundayız.”


Demiştimya ben böle siyasi konulara yorum yapmam varsın yapan yapsın..

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"