DavutErarslan 10 von 109Oy 5 Kritik
Sealand, 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan bir ada ülkesi.
Roy Bates 2.Dünya şavaşından kalma İngiltereye 3 mil uzaklıkta bulunan bir şavaş platformuna ülkesini kurmuş. Fakat İngiltere platforumun kendisine ait olduğu için devriye gezen şavaş gemileri aracılığı ile uyarı ateşinde bulunmuştur. Roy Bates bunun üzerine İngiltere mahkemesine başvurmuş ve davayı kazanmıştır. Ayrıca 2 alman adaya çıkmış bunun üzerine Roy Bates onları tüfeğiyle adada esir almıştır. Bunun üzerine Almanya bir diplomat göndermiş ve olay çözümlenmiştir. Roy Bates 550 metrekarelik olan platform-adasında çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Ülkeye bağlı 1000 vatandaş var fakat bunların çoğu ABD’de ikamet etmekte.
Dünyada tanınmayan bu ülkenin yaptıkları;-Bağımsızlık= 2 Eylül 1967’de bağımsızlığını ilan etmiş.-Para Birimi= Değer olarak ABD Dolarına eşitlediği Sealand Dolarını çıkardı.-Hükümet düzeni Prenslik Anarşi ve Anayasal Monarşidir.-Ülkenin kendine ait pulları vardır.-Ulusal marşları: “E Mare Libertas”by Basil Simonenko’dur.-Platform-Ada’nın tam adı=Principality of Sealand Sealand Prensliği’dir.-Ülke Ocak 2007’de KKTC ile futbol maçı yapmış ve 6-1 kaybetmiştir.
Ayrıca ülke 2007’de 10 milyon dolara satışa çıkarılmış. Ülkenin resmi anlamda geleceğinin ne olacağı merakla bekleniyor.

Yorum gönderirken lütfen alakalı yorumlar yollayın.

Burada yer alan Haber7 haberleri ile güncel hayattan haberdar olun. Davut Erarslan haber eklentisi vardı önceden onu da bir ara eklerim.

Daha fazka haber için tıkla. Haber7 haberleri
blogger"